Újraindult a turizmus: naprakész NTAK-számok az első öt hónapról
A gyors és összehangolt kormányzati intézkedéseknek köszönhetően májusban újraindult a 2020-as turisztikai szezon belföldön. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak (NTAK) köszönhetően részletes adatok állnak rendelkezésre a szálláshelyek január-májusi forgalmáról, illetve már a nyári szezon alakulása is látható.
A Magyar Turisztikai Ügynökség 2019-ben indította útjára a turizmus eddigi legjelentősebb és legátfogóbb informatikai fejlesztését, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központot. Az NTAK rendszerén keresztül naprakészen, online látja 1.111 szálloda, 1.728 panzió, és több mint 31.000 magánszálláshely adatait.
Az NTAK idén januártól a teljes turisztikai szálláshelykínálatot lefedi, ami azért fontos, mert a magán- és egyéb szálláshelyekről 2020 előtt nem volt havi adatgyűjtés. A digitális adatszolgáltatás a kezdetektől fogva értékes és naprakész adatsorokkal segíti a szálláshelyek számára az üzemelést, az Ügynökség számára pedig a marketingaktivitások és fejlesztések tervezését, ami különösen fontos a jelenlegi helyzetben.
A legfrissebb összesített adatok szerint 2020 májusában a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba adatot beküldő magyarországi szálláshelyekre összesen 134 ezer vendég érkezett, akik 433 ezer vendégéjszakát töltöttek el. A nemzetközi utazási korlátozások miatt májusban a belföldi forgalom volt meghatározó, a vendégszám 94%-a, a vendégéjszakák 82% a hazai vendégektől származott.
Ahogy arra számítani lehetett, májusban alapvetően a korlátozások feloldása után indult meg a vendégforgalom, ezen időszakon belül is elsősorban a pünkösdi hétvégén és a belföldiek körében. A teljes májusi vendégforgalom közel kétharmada (278 ezer vendégéjszaka) a május 18-31. közötti időszakban valósult meg. A magán- és egyéb szálláshelyek szerepe a szokásosnál jelentősebb volt májusban, különösen a belföldi forgalomban, ahol a vendégéjszakák 42%-a ezen szállástípusokban realizálódott. A szállodák az összes vendégéjszakaszám 31%-át adták és a szálláshelybevétel 56%-a is itt keletkezett.
SZÉP-kártyával a vendégek májusban 477 millió forintot költöttek a magyar szálláshelyeken, ennek 67%-a a szállodákban realizálódott.
TOP 10 település 2020. májusban, országosan a vendégéjszakák száma alapján
TOP 10 település 2020. május
Vendégéjszakák száma 2020. május
Budapest
78 049
Debrecen
14 273
Gyöngyös
9 509
Győr
9 250
Balatonfüred
8 845
Várgesztes
7 704
Székesfehérvár
6 854
Szeged
6 747
Siófok
6 561
Eger
5 908
Az összesített január-májusi adatok alapján május végéig több mint 2 millió vendég 5,5 millió vendégéjszakát töltött el a magyarországi szálláshelyeken. A szállodák 1,4 millió vendéget és 3,4 millió vendégéjszakát regisztráltak 2020 első 5 hónapjában, ami a tavalyi év, azonos időszakra vonatkozó KSH adataival összevetve a vendégszám esetében 59,7%-os, a vendégéjszakákat tekintve 41,7%-os visszaesést jelent.
Vendégéjszakák alakulása január-májusban
A magyar szálláshelyek szobakiadáshoz kapcsolódó bevételének 82%-a a szállodákban, további 11%-a pedig a magán- és egyéb szálláshelyeknél keletkezett az első 5 hónapban.
Míg tavaly májusban, Budapesten 329 ezer vendég szállt meg a szállodákban, idén májusban alig 11 ezer, ami 96,7%-os visszaesést jelent. A vendégéjszakák esetében 89,7%-os volt a csökkenés mértéke, mindössze 78 ezer vendégéjszaka volt májusban, 43% magán-, és egyéb szálláshelyeken. A külföldiek turisztikai célú beutazásai ebben a hónapban lényegében teljesen elmaradtak. Az összesített januári-májusi adatok alapján május végéig a budapesti szálláshelyeken közel 672 ezer vendég szállt meg, és közel 2 millió volt a vendégéjszakák száma.
A vidéki szálláshelyekre összesen mintegy 122 ezer vendég érkezett 2020 májusában, akik 355 ezer vendégéjszakát töltöttek el. Vidéken is a belföldi forgalom volt a meghatározó, a vendégek 97%-a, a vendégéjszakák 86% a hazai vendégektől származott. A magánszálláshelyek és az egyéb szálláshelyek szerepe vidéken is meghatározó volt ebben a hónapban, a szállodák az összes vendégéjszakaszám 31%-át adták. Májusban a Balaton környéki szálláshelyekre összesen több mint 28 ezer vendég érkezett, akik 72 ezer vendégéjszakát töltöttek el, 40%-uk szállodákban realizálódott. Az összesített adatok alapján az év első öt hónapjában a vidéki szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég szállt meg, akik 3,6 millió vendégéjszakát töltöttek el.
A pandémiás helyzet következtében a magyar turizmus 2020-ban újabb rekordévet nem könyvelhet el, de az NTAK adatai alapján előrejelezhető, hogy az idei hazai vendégfogalom akár a korábbi éveket is felülmúlhatja, köszönhetően többek között a még kedvezőbb feltételekkel adható SZÉP-kártyának és annak, hogy a biztonságos belföldi utazást választják a nyaralni vágyók.
További hírek
2023.11.10
Több mint egymillió vendégéjszakát regisztráltak az őszi szünet alatt a hazai szálláshelyeken
Az őszi szünetben közel félmillió vendég indult útnak Magyarországon. A látogatók nagyobb része külföldről érkezett, míg a vendégek 45%-át a belföldi vendégek adták. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ...
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai alapján több mint 6 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre a három nyári hónapban, ami 1%-kal haladja meg a tavalyi főszezon eredményét, a 2019-es évi adatot pedig 6,3%-kal múlja felül. Külföldről 2022-hez képest közel 15%-kal több, 2,6 millió turista érkezett, még annál is többen, mint a 2019-es főszezonban.
Elfogadta a kormány az MTÜ javaslatát – megjelent az NTAK adatszolgáltatást módosító rendelet
Elfogadta a Kormány a Magyar Turisztikai Ügynökség javaslatát, így a vendéglátó üzletek és jeggyel látogatható turisztikai attrakciók adatszolgáltatási kötelezettsége szakaszosan indul el a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) felé.
Szakaszosan indul el a vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók kötelező NTAK adatszolgáltatása a Kormány módosító rendelete alapján. 2023. július 1-jétől azok a turisztikai vállalkozások szolgáltatnak adatot az NTAK-ba, amelyek vendéglátásból vagy jegyértékesítésből származó 2022. évi nettó árbevétele meghaladta a 100 millió forintot.
A 12-100 millió forint közötti nettó árbevétellel rendelkező vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók 2024. január 1-jétől szolgáltatnak adatot.
A 12 millió forint nettó árbevételt meg nem haladó vendéglátó üzletek és turisztikai attrakciók számára nem kötelező az adatszolgáltatás.
FONTOS: az NTAK regisztráció továbbra is minden vendéglátó üzlet és turisztikai attrakció számára kötelező! A regisztrációval kapcsolatban további információk az info.ntak.hu/regisztracio oldalon érhetők el.